Not: Kişisel Blogumda 4 yıl önce yazmış olduğum eğitimlerdir.

Merhabalar. Bu dersimizde artık sitemizin biraz daha görselliğine yardımcı olacak etiketlerle haşır neşir olacağız. Ama birazcık. Daha öncede belirttiğim gibi HTML ile tam anlamda görsellik elde etmek biraz zor.

1. Başlık Etiketi <h1> </h1>

İlk göreceğimiz etiket başlık etiketi.

Başlık etiketi yukarıda örnek olsun diye birini yazdım ama 6 farklı kullanımı mevcuttur. Ve aralarındaki tek farkda boyutsaldır. Yani bir başlığı yazarken aynı zamanda büyüklüğünüde bu etiketler sayesinde ayarlayabilmekteyiz.

6 farklı kullanımı vardır demiştik. Onları örnek kod dosyamız içinde görelim öyleyse.

 

Bu dosyamızı farklı kaydet deyip Ders3.html diye kaydedelim ve çalıştıralım. Görüntümüz şöyle olacaktır.

6 farklı boyda başlığımızı bu şekilde oluşturabiliriz.

2. Paragraf etiketi <p> </p>

Paragraf etiketi kullanıldığı yerden itibaren yeni bir paragraf başı yapacaktır. Bu tag i kullanırken aslında kapatma etiketine </p> etiketine gerek kalmadanda kullanabiliyoruz. Herhangi bir hata almayız ama benim tavsiyem tüm etiketleri kapatma etiketi ile kullanmaya alışmanızdır. Daha ileride standart hale gelebilir ve yazdığımız sitede bu durumdan kaynaklanan tarayıcı sorunları ile karşılaşmasın.

Nasıl kullanılır birde ona bakalım.

Nasıl göründü birde ona bakalım.

 

3. Alt Satıra Geçme Etiketi <br> yada </br>

Az önce paragraf başı yapmayı gördük. Peki aynı paragraf içinde bir alt satıra geçmek istersek o zaman ne olacak. Bunu da  <br> yada </br> etiketi ile aşacağız. satır atlamamız gereken yere bu etiketi koyacağız ve bu etiketin bittiği yerden itibaren bir alt satırdan yazılmaya başlanacak.

Bu etiketin kapama etiketi yoktur. Yani <br> yazıp sonunda </br> diye bir etiketi yoktur. Bunun yerine ya sadece <br> kullanırız yada sadece </br> tavsiyemiz tabiki ikinci kullanım.

Haydi o zaman birde kodlarımızda görelim.

Nasıl göründü bakalım.

Tam etiketlerin olduğu yerden bir alt satıra geçtiği görünmektedir.

Bu dersimizde bu şekilde 3 etiketimizi hesaptan düşmüş olalım. Bir sıonraki derste diğer etiketlerin anlatımı ile devam edeceğiz inşallah. Çalışan arkadaşlarıma kolaylıklar. Haydi vesselam.