Homo Naledi – 1

 

Yeni keşfedilen insan türü muhtemel atamız olabilir mi?

 İnsanın soy ağacı hakkında bildiklerimiz elde edilen yeni bilgiler ile her an değişebilir. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Johannesburg kentinde ortaya çıkarılan fosiller, evrim tarihinin yeniden yazılması gerektiğini gösteriyor.

 

Witwatersrand Üniversitesi’nden Lee Berger’in önderliğinde gerçekleştirilen keşifte, kentin 50 kilometre kuzeybatısında yer alan mağara sisteminin gözlerden saklanmış bir köşesinde 1500’den fazla kemik bulundu. 2013 yılında gerçekleştirilen keşif sonrasında böylesi bir kemik koleksiyonu karşısında şaşıran bilim insanları, titiz bir çalışmayla hepsini bir araya getirip 15 farklı bireye ait fosilleri ortaya çıkarmayı başardılar. Kemikler bir araya getirilip şekil kazandığında, fosillerin daha önce hiç karşılaşmadığımız bir insansı türe ait olduğu görüldü.

 

Naledi, Güney Afrika’da konuşulan Sotho dilinde “yıldız” anlamına geliyor. Bu yeni insan türü oldukça kısa boylu ve tıpkı bir gorilinkine benzeyen küçük bir beyne sahip. Dişleri ise küçük ve basit. 1,5 metre boyundaki Homo naledi, vücudunun bazı bölümleri itibariyle modern insanları andırıyor. Örneğin kıvrımlı parmakları ağaçlara kolayca tırmanmasına yardımcı olacak şekle sahip ama aynı zamanda basit aletleri de üretebilecek yapıda. Ayak ve bileklerin şekliyse dik yürüdüğünü göstermekte. Naledinin Homo cinsinden geldiğine neredeyse eminiz. Profesör Lee Berger, “Bulduğumuz bu yeni tür Homo cinsine ait ve bu son derece şaşırtıcı,” diyor. Zaten kemikleri de 1,5 milyon yıl önce Afrika’da yaşamış olan Homo erectusun kemik yapısını andırıyor.

 

 

Homo sapiens olarak bilinen modern insan, şu anda dünya üzerinde yürüyen tek tür. Ancak 100.000 yıl önce Homo cinsine ait birçok tür mevcuttu. Bunlara insansı anlamına gelen hominini türler deniyor. Homo naledinin de bir hominini olduğu açık. İnsansı türler, hepsinde benzer olan bazı anatomik özelliklere sahipti. Homo naledi, bu ortak özelliklerin dışında bazı benzerlikler taşısa da anatomik yapısı itibariyle 4 milyon yıl ile 1 milyon yıl öncesindeki bir zamanda yaşamış olan ve Homo cinsinden olmayan Australopitekus türüne de benziyor. Yine de Homo cinsiyle ortak özellikleri var ve bunlar baskın özellikler olduğu için isminin başında Homo olmasını hak ediyor.

Özetle yeni insansının anatomik açıdan tam bir mozaik gibi olduğu söylenebilir. Beyin ve dişlerin yapısal özellikleri ise Hobbit olarak adlandırılan Homo floresiensis türünü andırıyor.

 

 

Bu yazımda Homo Naledi türününYeni keşfedilen insan türü muhtemel atamız olabilir mi?” sorusuna yanıt aradık. Bir sonraki yazımda  “Modern İnsanla Bir Bağlantısı Var Mı?” sorusu ile devam edeceğiz.