Bu yazımın konuğu Tastea Kurucu Ortağı Ted Vu.

Ted Vu’nun hikayesi için seçtiği başlık:

BAŞARILI BİR İŞLETME İÇİN DOĞU BATIYLA BULUŞUYOR

2001’de iş ortağım Scott Nguyen ile birlikte Tastea’yi kurduğumda, hâlâ üniversitede öğrenciydik. Büyük olasılıkla gerekli becerilere sahip olmadan nasıl devasa bir sorumluluk altına girdiğimizi fark edemeyecek kadar saftık. Ama bu deneyimsizlik, başarımızda önemli bir fark yaratmış olabilir. Ne de olsa, Tastea işine balıklama atlarken bizi motive eden gençliğin coşkusuydu.

Her şey, garajımdan yürüttüğümüz bir içecek dağıtım işiyle başladı. Bunu, güney California’daki genç tüketicilerin Doğunun tatlarıyla Batının etkisini bir araya getirme fikrimizi nasıl karşıladığını gösterecek bir kanıt olarak kabul ettik. Scott’la ikimiz de inci çayını seviyorduk, ama inci çayı satıcılarının çoğu Batı ortamını benimsemiyordu. İnci çayına daha kolay erişilebilmesini sağlayabileceğimizi düşündük ve haklı çıktık. İçeceklerimizi festivallerde satmaya başladık ve o kadar popüler oldular, önümüzde o kadar uzun sıralar oluştu ki turnayı gözünden vurduğumuzu anladık. İlk fiziksel satış noktamızı açmak istiyorduk ancak para çok büyük bir sorundu … çünkü bizde hiç yoktu. Kredi kartlarımızın limitlerini doldurduk ve iş kredisi alıp alamayacağımızı görmek için bir bankayla görüştük ama bize güldüler. Sonuçta arabalarımızı teminat göstererek borçlandık ve yaptığımız işe inanan aile
üyelerimizden kişisel borçlar aldık. İşte işin zor yanı o zaman başladı. Mağazamızın inşaatında bir yükleniciyle çalıştık ve maliyetlerden tasarruf etmek için mümkün olan her işi kendimiz yaptık. Ne kadar az paranız varsa o kadar yaratıcı olmanız gerektiğini duymuştuk ve bizim için geçerli durum kesinlikle buydu.

Doğru yaptığımız en önemli şey, en baştan beri çalışanlarımıza değer vermekti. Başlangıç yapmak için çok az paramız olsa da, çalışanlarımızı ailemiz olarak kabul ettik. Bu, ekibimizle aramızda hemen sadık bir bağ oluşturdu ve tutkuyu, yaratıcılığı ve bağlılığı geliştirdi. Sonuç olarak, onlar bizim en güçlü taraftarlarımızdı. Hedeflediğimiz pazarda adımızı duyurdular ve ilk başarılarımızda çok önemli bir rol oynadılar. Unutmayın; bunlar olurken adımızı
duyurmamıza yardımcı olabilecek sosyal medya sitelerinin çoğu yoktu. Her şey adımızın ağızdan ağza yayılmasına bağlıydı ve çalışanlarımız bu konuda çok başarılı oldular. Çalışanlarımızın hepsine saygın birer ekip üyesi olarak davranmak, imzamızı oluşturan bir müşteri deneyimi getirdi, çünkü ekip üyelerimiz müşterilerimize tutarlı olarak olumlu bir davranış gösteriyor.

Kuşkusuz, başlangıçta verdiğimiz kararların hepsi de iyi sonuç getirmedi. Rakamlara, yani saat başına hedef satış miktarımız, satılan malların maliyeti, işçilik maliyetleri ve diğer temel göstergelere daha fazla önem vermiş olmayı isterdim. Başlangıçta, satışlarımız iyiydi, ancak kazançlarımız o kadar iyi değildi. Çünkü aşırı fazla elemanla çalışıyorduk ve daha sonra çöpe atmak zorunda kaldığımız çok fazla dayanıksız malzeme kullanıyorduk. Sonunda doğru dengeyi bulsak da çok fazla deneme ve yanılma yaşadık.

Verilerimizi çözümlemeye daha fazla zaman ayırarak bunların birçoğunu önleyebilirdik. Benzer şekilde, bütçeye bağlı kalmalıydık. O kadar heyecanlıydık ki kendimizi sınırlamadık ve hiçbir yere varmayan bazı fikirlere çok harcama yaptık. Önceliklerimizi belirleseydik ve daha seçici davransaydık daha kısa sürede daha fazlasını
başarabilirdik. Neyse ki vizyonumuzun ve azmimizin yardımıyla başarıya ulaştık. Şu anda üç şubemiz var ve geçenlerde ilk franchise satışımızı yaptık. Burası 2015’in sonunda açılacak ve 2016’da açılması planlanan böyle iki yer daha var. Hatalarımızdan ders aldık ve şimdi çalışma yıllarımızın deneyiminden yararlanmaları için bu
dersleri franchise’larımıza aktarıyoruz. Örneğin, belirli bir mağazada iyileştirilebilecek alanları saptamak için
ham verilerimizi kullanışlı bilgilere dönüştürüyoruz. Ayrıca, franchise’larımızı yalnızca ilgilerini çeken
alanlara değil, işin her yönüne yatırım yapmaya teşvik ediyoruz. Tüm bu gelişme ve yenilikleri sürekli teşvik
ederek Tastea başarılı olmaya devam edecek; her şeyin zamanı ve sırası var.

İpucu: Verilerinize Güvenin

İyi bir veri çözümlemesi, şirketinizle samimi bir konuşma yapmak gibidir. Bu konuşmada şirketiniz, başarıya ulaşmasına yardımcı olmak için tam olarak neler yapabileceğinizi söyler. Yeni iş zekası araçları, bilgileri daha hızlı ve daha stratejik kararlar vermenize yardımcı olan değerli öngörülere dönüştürerek, verilerin sizin için çalışmasını sağlar.

Tastea müşteri hikayesinin tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Kaynak : Bu hikaye Microsoftun Keşke Bilseydim isimli dökümanından alıntılanmıştır.

Facebook Sayfamizdan Bizleri Takip Edebilirsiniz
Murat Bilginer
Industryolog Akademi Founder - Endüstri Mühendisi Canias ERP Troia Geliştiricisi & Yazılım Uzmanı 7 Yıldır bildiğini paylaşmak için çabalayan bir blogger.
http://muratbilginer.net/