Okullarda sürekli karşımıza matrisler çıkmaktadır. Bu yazımda sizlere matris işlemlerinin excell ortamında nasıl yapılacağını anlatacağım. Şunu belirtmeliyim ki matris işlemlerinde toplama, çıkarma işlemleri tek tek hücrelerle yapılmaktadır. Biz öncelikle çarpmadan başlıcaz.

İki matrisi çarpabilmek için ilk matrisin sütun sayısıyla ikinci matrisin satır sayılar eşit olmalıdır. Rastgele 2 matris yazıyoruz ve sonuçları görebilmek için kaça kaç matrisle çarptıysanız o kadar bir bölme seçiyorsunuz.Aşağıdaki örnekte 4*4 lük 2 matrisin çarpımı var ve bu yüzden 4*4 lük bir yer seçiyoruz. Seçtikten sonra üstteki formul çubuğuna tıklayarak =DÇARP(dizi1;dizi2) formülünü yazıyoruz.

Sonrasında formülü sabitlemek için Ctrl  + Shift + Enter  tuşlarına basıyoruz.

  1. işlemimiz bir matrisin tersini alma. Bu arada kare matris olmayan matrislerin tersi alınamaz.Yukarıdaki örnekte olduğu gibi A matrisini kullanıcaz. Herhangi bir yerde yine kaça kaçlık matris aldıysanız onun boyutu kadar bir alan seçiyoruz ve üstteki formül çubuğuna =DİZEY_TERS(dizi) formülünü yazıyoruz.Tekrardan Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basıyoruz.

3.işlemimiz bir matrisin transpozesi.Bu seferde rastgele birden 10 a kadar olan bir A matrisi yazdık. Daha sonra herhangi bir yere  A matrisinin satır ve sütun sayılarının yerlerini değiştirip bir alan seçiyoruz. Mesela A matrisi 10*1 lik bir matris. O zaman 1*10 luk bir alan seçiyoruz.Üstteki Formül çubuğuna =DEVRİK_DÖNÜŞÜM(dizi) formülünü yazıp Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basıyoruz.

  1. işlemimiz matrisin determinantını bulmak. Bunun için ilk 2 örnekteki kullandığımız A matrisini kullanıcağız. Boş bir hücreyi seçip =DETERMİNANT(dizi) formülünü yazıyoruz ve enter tuşuna basıyoruz.Bir sonraki Excell yazımda görüşmek üzere esen kalın. Her türlü görüş ve önerileriniz için ademirkaya@industryolog.com