Excel Eğitimleri – Conditional Formating 2 

Merhabalar. Bu dersimizde Excelde Koşullu Biçimlendirme işlemine devam edeceğiz. Farklı bir kaç özelliğinden ve biçimlendirme şekillerinden bahsetmeye çalışacağım.

İlk dersimizde şöyle bir tablomuz oluşmuştu.

Kuralları Temizle

Şimdi yeni biçimlendirme şekilleri uygulayacağım için öncelikle var olan biçimlendirme şeklini kaldırma işlemini göstereceğim.

Öncelikle bu işlemi yapacağım hücreleri seçiyoruz. 

Resimde de gördüğümüz gibi yaptığımızda eskiden uygulamış olduğumuz biçimlendirmelerden kurtulmuş olacağız.

Şimdi bir kaç tane farklı biçimlendirme özelliğimize bakalım.

İlk Son Kuralları

İlk ve son kuralı biçimlendirmesi. Burada olayı net anlatabilmek için kafama göre biraz daha veri ekledim. Bu bölümde seçtiğimiz bölüme göre ve adete göre veri içindeki ilk 10 değeri yada son 10 değeri istediğimiz formatta göstercektir. Tabi burada 10 ile sınırlı değil bunu istediğimiz sayıya kadar artırabilir yada azaltabiliriz. Diğer seçeneklerde zaten az çok anlayabileceğiniz şekilde işlemektedir. Yine deneyerek güzel bir şekilde görebilirsiniz. Ben diğer bir biçimlendirme yöntemim ile devam edeyim.

Veri Çubukları

Veri çubukları yöntemi yine sıkça kullandığımız ve kullanışlı bir yöntem. Nasıl uygulandığını az çok anladık zaten. Burada işlem nasıl gerçekleşiyor ondan bahsedebilirim. Burada seçilen değerler içindeki en yüksek değer tam bar doldurulur ve %100 kabul edilir. Diğer değerler bu en yüksek değere göre şekillendirilir. Bar dolumları gerçekleştirilir. Tabi bu biçimlendirme şekilleri bizim çözüm bulmaya çalıştığımız soruna göre bizim karar vermemiz gereken yöntemlerdir. Bu yöntem aslında görüyorum ki bu sorunum için çokta kullanışlı değil. Çünkü bakar bakmaz kaldığımı yada geçtiğimi anlayamıyorum.

Renk Ölçekleri

Renk ölçekleride yine sayısal değerlere göre farklı renklerde hücrelerimizi biçimlendiren bir yöntemdir. 

Simge Kümeleri

Simge kümeleride yine kullanışlı yöntemlerden biridir. Aynı mantıkla çalışmakta olduğunu anlayabiliyoruz. Her simge seti için çok az farklarla değişen bir hesapla yöntemi seçilip duruma göre simgelerle bu durum gösterilmektedir.

Bu seçtiğimiz simgelere göre. Hangi derslerden iyi bir şekilde geçtiğimizi hangisinin sınırda olduğunu ve hangisinden kaldığımızı görebilmekteyiz ve bu yöntemde bizim sorunumuza uygun gibi görünmekte.

Bu bölümün diğer özellikleri ise kendi biçimlendirme yöntemlerimizi kendimiz oluşturabilir. Bir diğeride hücrelere uyguladığımı biçimlendirme yöntemlerini Kuralları Yönet bölümünden yönetebiliriz.

Böylelikle bu dersimizinde sonuna gelmiş oluyoruz. Umarım faydalı olmuştur. Diğer dersimizde görüşmek üzere selametle.