Merhabalar. Excel derslerimize devam ediyoruz. Bu dersimizde çok geniş bir konu olan ve seçeneği olan Koşullu Biçimlendirme olayından bahsetmeye çalışacağım.

Her zamanki gibi bir senaryo düşünerek işe başlayalım.

 Üniversitede dönemlik aldığımız derslerin vize ve final notlarını tuttuğumuz bir excel çalışma tablomuz olsun. Aldığımız notlara göre ortalamamızı hesaplayalım ve ortalama sütunumuza ise belli başla bazı özellikleri belirtelim. Eğer 35 ve üstünde ortalamamız var ise mavi renkte boyansın hücremiz eğer notun altında kaldı isekte farklı bir renkle bize bunu göstersin.

Şu şekilde tablomu oluşturmuş olayım.

4 ders alıyor olduğumuz varsaydım. Ortalama hücresine şu formulü yazacağım ortalamayı otomatik olarak hesaplayabilmesi için.

=(C5*0,4+D15*0,6)

Değerlerimizin girilmiş ve ortalamımızın oluşmuş halini görelim.

Formülümüzü birde tablomuz üzerinde gördük.

İstediğimiz tüm değerler oluştu. Ama tabloya bakar bakmaz durumun ne olduğunu görmek istiyorum. Bu şekilde bu tabloyu okumak zor. Birde 1000 lerce verinin olduğu bir tablo düşünürsek iş iyice karmaşıklaşacaktı.

Şimdi Koşullu Biçimlendirme işlemini yapacağım hücreyi seçiyoruz ve koşullu biçimlendirme işlemini gerçekleştireceğiz.

Gördüğümüz gibi Giriş Bölümünde Koşullu Biçimlendir sekmesine tıkladığımıızda bize pek çok seçenek sunmaktadır. Biz şu anda senaryomuza göre hücremize iki tanesini uygulayacağız. Birinci değer 35 den büyük ise diğeri ise 35 den küçük ise olacak. Diğer seçenekleri deneyerek öğrenebilirsiniz. En güzel öğrenme yöntemide bu aslında bana göre.

Büyüktür şartına tılkladığımda şöyle bir ekran açılacak.

Gerekli açıklamaları resim üzerinde yaptım. Aynı hücreye birde küçüktürü uygulayalım. 

Diğer hücrelere aynı işlemleri uygulamak için yapmamız gerekeni diğer derslerimizden biliyoruz artık. Hücrenin sağ alt köşesine geliyoruz. Koyu küçük artı işareti oluşunca aşağıya doğru çekiyoruz. Böylelikle aynı koşullu biçimlendirme işlemini kolaylıkla diğer hücrelerimize de uygulamış oluyoruz.

Son olarak tablomuzun son haline bakalım ve derse noktayı koyalım.

Gördüğümüz gibi tablomuza bakar bakmaz 3 dersten geçtiğimizi ve 1 dersten de kaldığımızı hemen görebiliyoruz. Koşullu Biçimlendirmenin ilk dersinden bu kadar diyelim. Diğer dersimizde görüşmek üzere selametle.